POZOR ! V neděli 12.5.2024 OTEVŘENO 10:30 – 12:00, 12:30 – 18:00 hod.

Jak vybudovat jezírko na zahradě

V dnešní době je stavba zahradního jezírka, díky speciálním fóliím, velice jednoduchá. Některé zásady při stavbě, by jsme však měli dodržet. Stavbu jezírka začneme výběrem vhodného místa na zahradě, které je ideální co nejvíce osluněné.

 

Jezírko hloubíme většinou do hloubky 80 cm. Hluboké jezírka se dělají většinou při chovu Koi kaprů. Pokud vyhloubíme jezírko do hloubky 80 cm, nepůjde v něm pěstovat bahenní rostliny, kterým vyhovuje hloubka kolem 10 – 20 cm. Ideální je tedy jezírko vyhloubit přibližně z jedné třetiny do 20 cm pro bahenní rostliny a zbytek vyhloubíme na 40 – 50 cm. Pro pěstování leknínů stačí u menšího jezírka vyhloubit prostor jen v jenom místě o průměru 5O cm a jen 80 cm do hloubky.

 

Jezírko na fotografiích je vykopáno ve svahu s tím, že vykopaná zemina se použila k vyrovnání terénu (vyvýšení svahů jezírka). Tímto se nemusela vykopaná zemina vyvážet. Při stavbě je vhodné používat vodováhu, abychom přesně viděli, kde bude vodní hladina. Tvar a velikost jezírka zvolíme podle toho, kolik máme místa na zahradě. Čím je tvar nepravidelnější, jezírko vypadá přirozenější. Pokud si netroufáme udělat tvar jezírka přímo, můžeme si vyznačit tvar pomocí provazu či hadice. Jezírko na fotografiích, bylo vybudováno v již založené zahradě s tím, že některé rostliny bylo nutno zachovat. Tvar se tedy přizpůsoboval okolní výsadbě. Po vyhloubení jezírka, se po celém obvodu jezírka, v horní části, na vnitřní straně, vytvoří kaskáda o výšce cca 20 cm, na kterou se po napuštění vody, naskládají kameny, jejichž horní část, bude tvořit horní okraj jezírka a hladina vody bude v polovině této výšky, čímž se zakryje fólie.

 

Fólii by jsme měli kupovat až po vyhloubení jezírka, avšak je dobré počítat s tím, že jezírkové fólie se prodávají v šířkách 2,4 ,6 a 8 metrů a v délce max. 40 m,  o síle většinou 0,5 až 1 mm .Množství potřebné fólie, je dobré měřit např. pomocí provazu, který se tvaru terénu jezírka dobře přizpůsobí a dá se takto změřit přesně. Než začneme pokládat fólii, je důležité vybrat všechny ostré kameny, především ve spodní části, kde je největší tlak vody, aby se fólie nepoškodila. Můžeme také použít podkladovu geotextílii, nebo například  starý koberec. S jezírkovou folii by se mělo pracovat při teplotě alespoň 20 °C . Po napuštění vody, by se měla fólie alespoň 24 hod., nechat usadit a až poté zakrývat vrchní část fólie kameny.

 

Vodní rostliny je ideální pěstovat v košících, můžeme je snadno přemístit do jiné části jezírka a při takovémto způsobu pěstování, vodní rostliny jezírko nezaplevelují. Můžeme v jezírku pěstovat i plovoucí tropické rostliny, jako jsou Pistia a vodní hyacint, které se dají koupit např. ve zverimexu. Tyto rostliny berou živiny z vody a tím omezují růst řas. Pistie a vodní hyacint se při dobrých světelných podmínkách rychle rozmnožují. Mají však jednu nevýhodu a to, že se se hůře zimují. Pistie se dá pěstovat v zimě i v akváriu. Vodní hyacint potřebuje k přezimování teplotu 10 – 15 °C  a maximum světla.

Pokud máte zahradu ve svahu, můžete si udělat i potůček, který poteče do jezírka. Potok se dělá rovněž z fólie obložené kameny. Do jezírka se umístí čerpadlo a voda je vedená hadicí, schovanou pod fólii.

 

V jezírku je možno chovat jezírkové ryby, například karase, kteří jsou velice nenároční. Pokud se budete chtít zabývat chovem Koi kaprů, budete muset udělat jezírko mnohem větší a s větší hloubkou, neboť je potřeba počítat s tím, že všechny kaprovité ryby, více znečišťují vodu. K čištění vody používáme směs mikrobiologických kultur a enzymu pro zahradní jezírka. Vyrábí například firma Subio.