Tropické rostliny v bytech

Chcete zkusit pěstovat některé tropické a subtropické rostliny , třeba v panelovém bytě ?Není to při dodržení některých základních podmínek vůbec nic složitého .

 

Světlo – nějdůležitější pro všechny rostliny je dostatek světla , některé jsou na světlo náročné více , jiné méně , ale někde za rohem , nebo 4m od okna nebude prospívat žádná rostlina . Světlo totiž ubývá do čtverce , takže 1m od okna je již jen 25% než přímo u okna.Na pohled to sice vypadá , že je světla stejně u okna jako třeba o 3m dále , není to však pravda , neboť lidské oko toto nedokáže odhadnout.Na pěstování rostlin je ideální mít jižní okno i když některým druhům květin přílišná intenzita světla v jarních a letních měsících , může poškodit listy .

 

Není však problém tyto druhy rostlin přistínit třeba záclonou nebo je dát dále od okna.Vhodná jsou i západní nebo východní okna a nejméně vhodná pro většinu rostlin jsou okna severní.

 

Často se stává , že se lidé přestěhují do jiného bytu a většina pěstovaných květin jim přestane prospívat.Někdy je tomu však právě naopak.Pokud se přestěhujeme z bytu kde měly květiny k dispozici jižní,východní nebo západní okna , do bytu kde jsou okna na sever tak přestanou růst kvůli menší intenzitě světla.Pokud však byly květina pěstovány na oknech severních a přestěhujeme se do bytu kde mají k dispozici jižní , západní nebo východní okna , tak naopak většina květin tím díky zlepšení světelných podmínek začnou květiny prospívat.

 

Teplota – v zásadě platí , že tropické rostliny potřebují během celého roku vyšší teploty mezi 15°C-30°C a subtropické rostliny potřebují v zimních měsících teploty nižší asi mezi 0°C-15°C někde v prosklené verandě , chodbě …většinou stačí když je pěstujeme např. v ložnici,kde teplota v zimě klesá alespoň na 18°C. V letních měsících můžou mít teploty stéjné jako tropické rostliny.Subtopickým rostlinám většinou svědčí letnění,není to však podmínkou.

 

Zálivka – většina rostlin špatně snáší jak časté přelévání tak delší vyschnutí substrátu.Většinou je však mnohem škodlivější přelévání, než kratší přísušek .Idealní je nezalévat všechny v bytě pěstované květiny najednou , ale vždy jen ty co už to potřebují , abychom některé rostliny zbytečně nepřelévali. Ostatní podmínky pěstování jsou vždy uvedeny u jednotlivých druhu rostlin.