SEZÓNNÍ EXPOZICE ŽIVÝCH TROPICKÝCH MOTÝLŮ PRÁVĚ PROBÍHÁ !

Tomel

Tomel, Kaki, Churma, Sharon, Persimon je opadavý strom z čeledi Ebenovitých ( Ebenaceae ), který dorůstá podle druhů až do výšky 15 metrů. Rostliny tomelů jsou dvoudomé, jednodomé a některé druhy vytváří plody podobně jako některé druhy fíkovníků partenokarpicky. Pěstuje se ve všech subtropických oblastech. Čína, Japonsko, Severní Amerika, Španělsko, Itálie, Albánie…Při výsadbě Tomelu bychom měli rostliny pokud možno umístit na slunné stanoviště chráněné před větrem. Na půdu je Tomel nenáročný. Vadí jen těžká jílovitá půda, nebo písčitá půda, která neudrží dlouho vodu u kořenů. V takových případech je dobré při výsadbě vykopat jámu minimálně 50×50 cm a použít například zahradnický substrát.
 
Tomely hnojím v jarních měsících podle počasí  běžnými hnojivy, které používám na zahradě. Řez se používá, pokud je to nutné, stejným způsobem jako u ovocných stromů. Plodnost se dostaví přibližně kolem pátého roku, záleží na podmínkách, odrůdě i použité podnoži. Před čtyřmi lety jsem vysazoval tři rostliny hybridů, které byly vysoké asi 150cm a všechny tehdy už v nádobách plodily. Když se vysadily do volné půdy, tak začaly všechny u mě růst a přestaly plodit. Zaplodily až po 3 letech.
 
Tomel můžeme pěstovat i v nádobách a zimovat v chladné místnosti. Rostlina je opadavá, takže nepotřebuje při zimování, podobně třeba jako fíkovník, ani světlo. Teplota by se měla při takovém zimování udržovat přibližně mezi -3°C až +5°C, při omezené zálivce. Teplota by mohla být krátkodoběji vyšší, nesmí nám však rostlina, která je ve tmě, začít rašit. Tento způsob pěstování má nevýhodu v tom, že rostliny pomaleji rostou a poměrně méně plodí. Většinou jsem na takto pěstovaných rostlinách neměl více jak 10 plodů. Zkoušel jsem také pěstovat  tomely v subtropickém skleníků, ve volné půdě. Mělo to nevýhodu v bujném růstu, kdy začal být můj 370 cm vysoký skleník, pro rostliny brzy malý a navíc květy a malé plody jsou dost citlivé na vysoké teploty, takže stačí jednou zapomenout skleník odvětrat a máte celou úrodu na zemi.
 
Množení tomelu. Ideální je pořídit si již hotovou, roubovanou rostlinu. Dnes není problém sehnat i velké rostliny, které vám dříve zaplodí a můžete je ihned vysadit do volné půdy. Ideální je nakupovat pokud to lze, né prostokořené rostliny, ale v kontejneru, které můžeme vysazovat kdykoliv, klidně i v polovině léta. Neboť takovéto rostlině se při výsadbě nijak neporuší kořeny. Díky tomu, že tomel pochází z čeledi Ebenovitých, roubuje se dost špatně. Jeho dřevo na vzduchu oxiduje. Řízkovat se podle mě tomel nedá. Množení semeny, díky tomu, že většina dnešních odrůd je bezsemenná, je omezené a semenáče si většinou nezachovávají vlastnosti mateční rostliny, jako mrazuvzdornost, velikost, chuť plodů…Dnes se také množí spousta rostlin in vitro, jako maliny, borůvky, kiwi, fíkovníky … U tomelů jsem se s tím, zatím nesetkal .
 
Odrůdy tomelů. Dnes je již vyšlechtěno spoustu odrůd, hlavně u tomelu japonského a hybridů ( kříženců ). Zjistit, která odrůda je ta nejlepší , nejodolnější a s nejlepšími plody, není jednoduché. Hodně pěstitelů třeba chválí to co zrovna pěstují. Na trhu je také hodně novinek. Ideální by bylo vysadit na zahradě více odrůd, pokud na to máte dost místa. Plody Kaki jsou nejenom jedno z nejchutnějších ovoce na světě, ale obsahují vitamín C, vitamín A, sacharidy, obsahuje poměrně hodně vlákniny, draslík, fosfor, železo, vápník, hořčík, mangan a měď. Toto ovoce reguluje hladinu krevního cukru, pomáhá trávit tuky, takže je vhodný při redukční dietě a má na pozitivní vliv na játra a ledviny.
 
Druhy u nás pěstovaných tomelů.
 
Tomel Viržinský (Diospyros virgiiana) je původem se Severní Ameriky. Plody tohoto tomelu, který snáší pokles teploty až kolem -30°C jsou velké 3-5 cm. V mých podmínkách na severozápadním svahu na Hukvaldech, v nadmořské výšce 330 m, dozrávají většinou koncem října. Plody pokud neprojdou mrazem jsou trpké. Tomel viržinský je často využíván jako podnož pro Tomel japonský nebo hybridní odrůdy u kterých takto ovlivňuje vzrůstnost a mrazuvzdornost rostlin i kvalitu plodů. Odrůdy : Ence-10, Prok, Mohler, Geneva, Early, Golden, Szukis, Meader…
 
Tomel obecný- Tomel kavkazský (Diospyros lotus) je původem z Asie. Tento tomel patří mezi vzrůstnější druhy. Dorůstá až do výšky 10 m. Plody tohoto tomelu jsou velké jen asi 2 cm a mají ještě více tříslovin než plody tomelu viržinského. Rostliny snáší pokles teploty až na -20°C a jsou dvoudomé. Tento druh se často využívá jako podnož pro jiné druhy tomelu, hlavně pro tomel japonský .
 
Hybridní odrůdy tomelů ( viržinský x japonský) .Tyto tomely byly vyšlechtěny, jak již název vypovídá, křížením Tomelu viržinského s Tomelem japonským. Velkou výhodou těchto kříženců je hlavně jejich větší odolnost, kdy snáší pokles teploty  až kolem -25°C .Záleží na odrůdě a použité podnoži, takže jej lze s úspěchem pěstovat v oblastech, kde se nedá pěstovat Tomel japonský. Plody tohoto Tomelu mají většinou, tak jako Tomelu japonského, chutné plody. Jedinou nevýhodou těchto kříženců jsou jen menší plody. Odrůdy:  Nikitas – gift, Nikata bordovaja x taishu, Rossijanka, Kasandra, Nikita bordovaja, Kakigora roman kosh, Sosnovskaja.
 
Tomel japonský (Diospyros kaki). Plody tohoto tomelu se v ČR  běžně prodávají, takže je tento druh nejznámější z tomelů. Má také největší plody ze všech druhů Tomelů a plody tohoto tomelu většinou patří chuťově k těm nejkvalitnějším i když tomu vždy tak nebylo. Pamatuji, jak se začínaly tomely někdy v roce 1988 k nám dovážet, že se musely plody tehdy nechat uležet, neboť měly kvůli velkému obsahu tříslovin trpkou chuť, podobně jako u Tomelu viržinského či kavkazského. Většina odrůd měla tehdy i semena. Tomel japonský pochází z jihovýchodní Asie. Pěstování tomelu japonského, v našich klimatických podmínkách, však není tak jednoduché, jako u jiných druhů tomelů. Mrazuvzdornost je totiž jen kolem -15°C. Opět záleží na odrůdě a použité podnoži, na které je rostlina naroubována. Někdy je uváděno v inzerátech, při nabídce tomelu japonského, že vydrží až -20°C. Jedná se podle mě spíše o reklamní tah. Tento druh tomelu lze s úspěchem pěstovat v teplejších oblastech ČR. Když jsem někdy v 80.tých letech zkoušel pěstovat tento tomel na Hukvaldech, tak mi vždy rostliny spolehlivě zmrzly první zimu. Zkoušel jsem tehdy i odrůdu Dunaj. Dnes jsou sice zimy mírnější, ale známí  kteří je zkoušejí pěstovat v okolí, moc dobré výsledky nemají a rostliny často namrzají. Pokud tedy nebydlíte někde, kde se běžně pěstuje vinná réva, tak nemá velký smysl zkoušet Tomel japonský, ale je lépe se zaměřit na hybridní rostliny, které mají sice menší plody, ale chuťově jsou srovnatelné s Tomelem japonským. Odrůdy Tomelu japonského: Dunaj, Costata, Hatchiya, Hokkaido, Mela, Ragno, Rojo brillante, Tipo, Saijo, Jiro, Hana fuyu, Faufau, Vanille…
 
 
Tento článek nelze kopírovat bez písemného souhlasu autora.