SEZÓNNÍ EXPOZICE ŽIVÝCH TROPICKÝCH MOTÝLŮ PRÁVĚ PROBÍHÁ !

Pohled do pravěku

Tímto článkem bych chtěl představit dvě zvláštní rostliny s čeledi araucariaceae ,které rostly již před mnoha miliony let v době ,kdy se na naší planetě proháněli dinosauři.

 

První s těchto rostlin je wollemia nobilis ,která byla oběvena teprve v srpnu roku 1994 v Austrálii 200km od Sydney v reservaci wollemi v 300m hlubokém kanonu Davidem Noble. Bylo oběveno 38 stromů wollemie ve stáří asi 500-1000let,které dosahovaly výšky až 40 m. Do této doby byla wollemie známá jen ze skamenělin a byla považována za dávno vymřelou .

 

Wolemia nobilis rostla na zemi již před asi 200 miliony let.Do míst kde Wollemie nobilis roste je povolen vstup jen vědeckým pracovníkům..Při porušení zákazu vstupu hrozí pokuta 220 000 AUD asi 4 000 000 kč. První rostliny wollemie se prodávaly 23.10.2005v Anglii v aukční síni Sothebys,1 m vysoká Wollemie tehdy stála 1 000 000 amerických dolarů. V roce 2006 se dražily rostliny Wollemie na Floře Bratislava a cena se vyšplhala na 130 000 Sk. V roce 2007 už byla cena na našem trhu asi 3 000 Kč,takže se stala dostupnou pro sběratele takovýchto kuriozit.

 

Pěstování Wollemie nobilis je velice jednoduché, vyžaduje kyselou půdu a polostinné stanoviště. Jedinný problém při pěstování Wollemie je její menší odolnost k nízkým teplotám.. Vzhledem k ceně Wollemie se s touto rostlinou v tomto v naších klimatických podmínkách moc nezkoušelo.Wollemie by měla snést pokles teploty na -5°C .Slyšel jsem ,že by udajně měla vydržet pokles na -12 °C.Toto však bude nutno ověřit v praxi . Wollemii,která je vysoká 70 cm pěstuji v nádobě o obsahu asi 10 litru .Od jara do podzimu ji dávám ven do polostínu pod stromy. Rostlinu Wollemie ,zimuji v subtropickém skleníku ,kde se teplota v zimních měsících pohybuje od 0°C do 12°C.

 

Hnojím během vegetace od konce února do konce srpna hnojivem osmocote,které používám běžně na všechny mnou pěstované rostliny.Wollemii mužeme samozřejmě hnojit jakýmkoliv hnojivem,nevhodná jsou jen hnojiva,která obsahují větší množství vápníku např.vykvašený slepičí nebo holubí trus.Při pěstování Wollemie v nádobách je třeba tak jako při pěstování jakékoliv jiné rostliny dbát na přiměřenou zálivku abychom rostlinu nepřisušili nebo nepřemokřili.Vzimních měsících je vhodné snížit teplotu , aby rostlina netrpěla nerovnováhou světla a tepla.Překvapilo mne ,že Wollemia nobilis má i při pěstování v nádobách poměrně velké přírustky a přirůstá i v době kdy je málo světla a ostatní rostliny nerostou.
Druhou popisovanou rostlinou s kterou jste se možná setkali v Holandsku , kde se často pěstuje volně venku a kterou pro její atraktivní vzhled nelze přehlédnout, je Araucaria araucana,která pochází z Andských oblastí Chile ,kde je národní strom,a kde roste až do nadmořské výšky 1 600m.

 

Araucaria araucana ,která je na zemi již asi 200 000 000 let dorustá do výšky 40 m a dožívá se až 2 000 let věku.Araucarie mají jedlá 4 cm velká semena.Araucarie araucana byla do Evropy dovezena již v roce 1795. Araucarii araucanu pěstuji od roku 1998,rostlinu pěstuji v květináči od jara do podzimu venku na zahradě v polostínu pod stromy a zimuji podobně jako Wolemiji v chladném skleníku. Araucaria araucana je odolnější na nízké teploty než Wollemia,měla by snášet teploty -15°C ,záleží však na stanovišti rostliny,které by nemělo být na průvanu ani by na něj nemělo svítit zimní slunce.

 

Mladou asi 2 letou rostlinu jsem na jaře v roce 2005 vysadil volně na zahradě na severozápadním svahu v nad.. výšce 400m ,kde bez jakékoliv zimní ochrany bez problému roste .Nechci však tímto tvrdit,že Araucaria araucana u nás nevymrzá ,chtělo by to na zimu ji chránit vhodným krytem,nejenom proti mrazu ale i proti vysoušení .Většinou platí,že čím je rostlina starší tak získává na odolnosti. Na internetu jsem viděl krásnou rostlinu pěstovanou v naších podmínkách ,která byla vysoká asi 5m. Araucaria araucana roste ze začátku velice pomalu,takže se nemusíme bát,že by nám v nádobě přerostla přes hlavu .Rostlina pěstována v nádobě naroste za 15 let přibližně 1m výšky.Rostlina pěstovaná v nádobě i ve volné půdě by měla mít dobře propustnou půdu.

 

Araucarie nesnáší přemokření ani přílišné vyschnutí substrátu.Araucaria araucana špatně snáší příliš vysoké teploty,nedávejte ji proto v letních měsících do skleníku nebo foliovníku. Hnojení,zálivka,půda je stéjná jako u Wollemie.