Pěstování bambusů

Když se řekne „Bambus“, většinou si představíme tropy.Není to tak pravda,bambusů je přes 1000druhů,takže se najdou i vyjímky,které rostou i v našich klimatických podmínkách.

 

Bambusy pěstujeme na slunném nebo polostinném stanovišti.Při výsadbě vyhloubíme jámu hlubokou 40cm o průměru 50-100cm(podle velikosti rostliny).Hodně záleží na kvalitě substrátu,který musí být vzdušný.Použijeme zahradnický substrát nebo rašelinu s kompostem nebo s rozleželým hnojem.

 

Hnojíme běžnými hnojivy v jarních měsících.Pokud je sucho,zaléváme.Ale pozor!!!Bambusy nesnáší přemokření.Nepěstujeme je proto v jezírku. Není to žádná bahenní rostlina!!! Ve své domovině rostou ve vlhkém propustném substrátu, nikdy ne v bažině!!!

 

Řez neprovádíme, jenom odstraňujeme starší suché stonky, které se dají použít např.jako podpěra pro rostliny.Bambusy mají velice kvalitní dřevo odolné proti hnilobě a velice pružné.V tropech se používají i na stavbu lešení.Bambusy rostou od 20cm do 15m výšky podle druhů.Fargesia Nitida dorůstá do 3 metrů.

 

Bambusy jsou na zimu neopadavé, takže v zimě trpí více suchem a je třeba je před zamrznutím dobře zalít, popřípadě i během zimy, pokud rozmrzne půda.Svítí-li na bambusy v zimě slunce,je lépe je obalit např.papírem, ne kvůli mrazům, ale kvůli slunci a větrům, aby netrpěli tolik vysycháním.