Pepino

Z čeledi lilkovitých (Solanaceae).Pochází z Ecuadoru .Pěstujeme v běžném substrátu pro pokojové rostliny v nádobě 3-5 litrů. V menší nádobě rostlina málo plodí, při nadměrně velké nádobě nebo při pěstování venku na záhoně rostlina bujně rostě, ale pozdě kvete a nestihne nasadit dostatek plodů.Mladou rostlinu si zakoupíme během dubna –května a ihned přesadíme do uvedené nádoby.

Ideální je pěstovat venku na slunném místě.Nepěstujeme ve skleníku nebo fóliovníku – ve vlhkém prostředí se Pepino hůře opyluje. Jednou za 14dní přihnojujeme běžnými hnojivy na květiny.Pepino pochází z vyšších poloh And, takže je odolné vůči nízkým teplotám, které mohou klesnout až těsně k 0°C.

 

Plody žluté barvy s podélnými fialovými pruhy velikosti asi 12x8cm s chutí podobné cukrovým melounům dozrávají postupně v srpnu-říjnu.Zralý plod má sytě žlutou barvu a krásně voní.Toto ovoce je ideální podávat chlazené.Vynikající je např.do ovocných pohárů se šlehačkou.Pepino zimujeme v chladnější světlé místnosti při teplotě 5-15°C.Pokud tuto možnost nemáme,můžeme jej pěstovat jako jednoletou rostlinu,neboť plodí již v tom roce, kdy bylo namnoženo.

 

Pokud by se na rostlině přemnožil nějaký škůdce,je třeba ho postřikem zneškodnit.Použijeme tyto postřiky: mšice/Pirimor,Astec,Sumition/,molice/Applaud+Karate/,sviluška/Apollo+Omite/.Do každého postřiku přidáme několik kapek jaru,aby lépe přilnul na rostlinu.Zvýší se tak jeho účinnost.