POZOR ! V neděli 12.5.2024 OTEVŘENO 10:30 – 12:00, 12:30 – 18:00 hod.

Loskuták (Gracula religiosa)

Loskuták se řadí do čeledi Špačkovitých (Sturnidae). Žije na Cejlonu,v Indii, na Sumatře, Borneu, Jávě, Palawanu, Bali, Vánočních ostrovech a na Havaji. Loskuták je známý tím, že se naučí mluvit podobně jako papoušci a v něčem je i předčí. Chovám Žaka, Aru araraunu, Kakadu bílého. Všichni tito ptáci mluví, žakové dokáží napodobit psa, kočku, slepici, kašlaní, smrkání, sirénu alarmu… . Nedokážou však měnit hlas, tak jako loskuták.

 

Nadaný loskuták dokáže napodobit přesně hlasy celé rodiny tak, že nepoznáte zda mluví pták nebo člověk. Dokáže okamžitě změnit hlas z hrubého na dětský, dokáže napodobit spoustu věcí jako mobily, budíky apod. Má však jednu nevýhodu, jsou totiž velké rozdíly v nadání jednotlivců, takže při koupi mladého ptáka musíte mít štěstí na nadaného jedince. V současné době mám již čtvrtého loskutáka. Jeden byl nadaný tak, že nikdo nechtěl věřit, že mluví opravdu pták. Když například pozdravil ahoj, hrubým mužským hlasem a okamžitě zopakoval to stejné dětským, tak valná většina našich návštěvníku nás považovala za podvodníky a hledali kde je ukrytý nějaký reproduktor. Ve stejné době jsme měli ještě jednoho loskutáka, který mluvil velice špatně.

V současné době mám loskutáka, který je nadaný průměrně. Také jsem vypozoroval, že starší ptáci už se nechtějí učit nové věci. Loskutáka chovám v dřevěné kleci 150×60×60 cm, jejíž zadní stěna a boky jsou plné, aby loskuták nemohl dělat nepořádek. Loskuták se také velice rád koupe. Dá se chovat i v menší kleci, ale je riziko, že při nedostatku pohybu příliš ztloustne. Jedná se o plodožravého ptáka, takže se musí často uklízet a chov v bytě je kvůli řídkému trusu dost problematický. Já jej chovám ve skleníku, vytápěném v zimě na 13 °C.

 

Loskutáka krmím granulemi Vitakraft Beo nebo Nutribird T16, které se dají sehnat v obchodech se zvířaty nebo na ptačích burzách. Dále podávám ovoce (banány, jablka, hrušky, kiwi, hroznové víno, papáju, mandarinky, jahody, třešně, broskve, meruňky), které nakrájím na asi 1cm velké kousky. Třikrát týdně dávám moučné červy nebo cvrčky. Cena loskutáka je mnohem nižší než například upapouška žako. Žádného loskutáka se mi nepodařilo úplně ochočit, všichni si však brali krmení z ruky, což jde loskutáka, který je velice žravý, naučit velmi jednoduše. Kdysi jsem míval moučné červy a cvrčky ve skleněné kouli, když ji loskuták uviděl, zdálo se vždy, že rozbije klec. Když se mu otevřela vrátka klece, vlezl okamžitě do koule a nevylezl, dokud všechno nesežral. Je to velký rozdíl oprotipapouškům, kteří se někdy bojí nové misky, bidla a podobně.

 

Loskuták je velice pohyblivý, pokud mu hodím moučného červa do klece, většinou jej dokáže chytit v letu. Kdysi jsem koupil loskutáka a když jsem jej vezl v přepravce autem, tak pták mluvil. Doma měl připravenou klec a když jsem jej do ní pustil, okamžitě se vrhl na krmení. Když to srovnám se stresem, který mívají papoušci při takové změně, tak je to opravdu velký rozdíl.