POZOR ! V neděli 12.5.2024 OTEVŘENO 10:30 – 12:00, 12:30 – 18:00 hod.

Klanopraška čínská

Původ: Pochází z Asie. Je to opadavá liána, která v listnatých lesích šplhá do koruny stromů.Je známa po mnoho staletí hlavně v Číně pro své vlastnosti podobné ženšenu.

Pěstování: Rostlinu pěstujeme v kyselé propustné půdě, např. rašelina s kompostem nebo rašelina s rozleželým hnojem. Vysazujeme do jámy o rozměru 50x50cm do hloubky 50cm. Má ráda polostinné stanoviště, ale vydrží i na slunci. V takovém případě na jaře dříve kvete a je nebezpečí poškození květů jarními mrazíky. Rostlina potřebuje nějakou oporu,po které by se vinula. Může to být pergola, dřevěná konstrukce, starý strom, plot, ocelová lanka apod. Za dobrých podmínek dorůstá až do 3 metrů. Zmlazování starších rostlin děláme na podzim po opadu listů. Mladé rostliny neořezáváme.

 

Hnojení: Provádíme v jarních měsících v březnu až dubnu hnojivem na jehličnany a nebo hnojivem na KIWI.

 

Využití: Podobně jako ženšen není ani schizandra léčivá rostlina. Zařazujeme ji mezi rostliny s povzbuzujícími účinky. Látky obsažené v rostlině působí proti únavě, stresu, zlepšuje dýchání, zlepšuje ostrost zraku a celkově povzbuzuje organizmus.Užívají se plody a listy(popřípadě mladé výhonky). Plody, které se podobají červenému rybízu,u nás na Hukvaldech, dozrávají v polovině srpna. Užívají se buď přímo čerstvé, nebo se suší a přidávají do čajových směsí. Z plodů vyrábíme sirupy nebo je můžeme po dobu 3 týdnů na slunci luhovat v lihu( v silnějším lihu se rostlina více vyluhuje). Na večer se užívání nedoporučuje( pro povzbuzující účinky).Listy obsahují méně účinných látek než plody.