POZOR ! V neděli 12.5.2024 OTEVŘENO 10:30 – 12:00, 12:30 – 18:00 hod.

Kiwano

Kiwano patří do čeledi tykvovitých (cucurubiaceae). Je to mohutná, v dobrých podmínkách rychle rostoucí jednoletá liána, dorůstající do délky 2-3m.

 

Listy jsou podobné okurkovým. Žluté květy samčí i samičí jsou na jedné rostlině. Plody dorůstají velikosti asi 10x5cm , jsou pokryty silnými tupými ostny, což jim společně s jasně oranžovou barvou dodává atraktivní vzhled.

 

Kiwano je na pěstování nenáročné. Semena jsou velké asi jako u okurky. Dají se získat z prodávaných plodů , která před výsevem necháme mírně zakvasit a pak důkladně pod tekoucí vodou očistíme od zbytků dužniny.

 

Vyséváme pouze v období od začátku dubna do nádoby ,umístěné v bytě na slunném okně při pokojové teplotě. Semena vyklíčí asi za 14 dní. V polovině května, kdy již nehrozí jarní mrazíky, vysazujeme ven na záhon nebo do fóliovníku či skleníku.

 

Kiwano potřebuje jako tykvovité rostliny oporu. Můžeme pěstovat i v květináči za oknem, ale plodnost rostliny se sníží. Rychle narůstající výhony zaštípneme asi v délce 150cm. Pokud toto opatření neuděláme, tak nám rostlina zaroste velkou plochu, ale málo plodí. Kvůli bujnému růstu sázíme 150 – 200cm od sebe.

 

Plody, které nestačí dozrát na rostlině, necháme dojít na světlém místě při pokojové teplotě. Pokud plody nejsou mechanicky poškozeny, dají se dlouho v chladnu skladovat.