POZOR ! V neděli 12.5.2024 OTEVŘENO 10:30 – 12:00, 12:30 – 18:00 hod.

Jinan dvoulaločný (Gingko biloba)

Z čeledi Ginkgoceae, je pomalu rostoucí,opadavý strom se štíhlou korunou,dorůstající do výšky 30m.

Ginkgo biloba se dožívá až 1000 let.Jinan je na zemi již 150-300 mil. let,kdy přežil jako jediný ze své čeledi extrémní změny klimatu.jinan pochází z Asie,kde se pěstuje poblíž budhistických chrámů,jako posvátný strom.

Ginkgo je velmi nenáročné na půdu,jedina podmínka ke zdárnému růstu je slunné stanoviště.Jinan je to dvojdomá rostlina,takže pro tvorbu semen,které dozrávají v říjnu ,je třeba pěstovat samčí i samičí rostliny.Oplodí semen silně zapáchá,takže když rostliny ve městech netvoří semena,není to vůbec na závadu.

 

Jinan dvoulaločný je také známa léčivá rostlina.Přípravky z jinanu se běžně prodávají v lékarnách a mají vliv na prokrvení končetin a prokrvení mozkových cév.Také jsou využívany jako prevence mozkových příhod.Tím , že lépe prokrvují mozek,dochází také k zlepšení paměti.Jinan dvoulaločný, byl svými učinky využíván již před 5000 lety,starými čínskými léčitely.

Listy Jinanu obsahují velké množství flavonoidů,terpenů,organických kyselin a komplex látek „Ginkgolides“ ,což jsou látky,které obsahují jenom listy Ginkgo biloby.

 

Gingko biloba je ,jak již bylo napsano výše,rostlina velice odolná a nenáročná.Pro výsadbu volíme, pokud možno,slunné stanoviště.Na půdu je Ginkgo nenáročné,je však třeba,tak jako při výsadbě jiných rostlin,vyhloubit jámu k výsadbě větší než je kořenový bal vysazované rostliny.Pokud zakoupíte rostlinu v květináči,je možno vysazovat kdykoliv od jara do podzimu.

Nemusíte se bát ani toho,že vám tato rostlina na malou zahrádku nevejde. dá se totiž velice dobře udržovat řezem,který dobře snáší.Takže není problém udržet jej každoročním řezem ve výšce třeba jen 2m.Z důvodu,že Ginkgo velice dobře snáší řez,se často používá i k pěstování bonsají.

 

Kromě klasické formy ,jsou dnes vyšlechtěny i napříkla převislé formy (pendula),zakrslé formy dorůstající výšky kolem 1-1,5 m s plochou korunou (Mariken),s panašovanými listy a pod.

V našich podmínkách Ginkgo netrpí žádnými chorobami ani škůdci.A pokud jej pěstujete ve volné půdě na zahradě,je tento strom plně mrazuvzdorný a není jej potřeba na zimu nijak chránit.

Na Hukvaldech najdete Jinan nejenom v Tropicu,ale i v zámecké parku.

Pokud by vás zajímalo,kde v Ostravě mužete potkat tyto stromy, ve věku 100-160 let,mužete se podívat na www.ostravafoto.cz