SEZÓNNÍ EXPOZICE ŽIVÝCH TROPICKÝCH MOTÝLŮ PRÁVĚ PROBÍHÁ !

Jak přimět starší semenáče citrusů plodit

Mnoho lidí si zasadí semeno citronu, mandaríny ,pomeranče nebo grapefruitu a těší se ,že budou mít pěknou rostlinu.


Většinou se podaří vypěstovat pěkný keřík,ale marně roky čekáme,kdy už rostlina konečně zaplodí.Málo kdo ví ,že takový semenáč začne plodit v 10 roce,většinou však až mezi 15 a 30 rokem.Plodnost můžeme urychlit naroubováním.U staršího semenáče 10 a víceletého můžeme jeho plodnost vyvolat několika způsoby.Nejúčinnější je jejich kombinace.Pokud se to podaří a semenáč zaplodí,získáme rostlinu dokonale přizpůsobenou podmínkám, v kterých ji pěstujeme.


1. Rostlinu musíme každoročně přesadit,přihnojovat a chránit proti škůdcům.

2. Plodnost urychlíme řezem,nesmíme však řezat příliš ,neboť bychom plodnost oddálili .Zakracujeme asi o třetinu jen nové výhony , aby se rozvětvovaly.

3. Větve přinutíme pomocí drátu zaujmout vodorovnou polohu,což sice omezí růst,ale podpoří kvetení.

4. Nad pupeny uděláme zářezy.

5. Vždy jen na jedné větvi v roce odřízneme 1cm široký prstenec kůry,který obrátíme a necháme znovu růst.

6. Plodnost ovlivníme hnojením ,když použijeme hnojivo s vyšším obsahem fosforu,např.Floran.Můžeme si připravit hnojivo ze dvou třetin kombinovaného hnojiva (OBM) a z jedné třetiny superfosfátu.Rostlinu nesmíme přehnojit ,zvláště ne dusíkem.Výhodnější jsou častější slabší koncentrace,než nárazová přihnojování.

7. Do koruny neplodící rostliny naštěpíme roub z plodící rostliny.Asimiláty z plodící větve se dostanou i do ostatních částí rostliny a tím urychlí kvetení.

8. Rostlinu necháme určitý čas ve vegetaci bez zálivky.Na toto reaguje snahou zachovat druh a začne plodit.Toho to způsobu se využívá i na plantážích (verdeli proces),aby citroníky zaplodily v době,kdy je plodů na trhu nedostatek.Tento dosti tvrdý zásah do života rostliny musíme provést s citem.Když se začnou listy svinovat směrem vzhůru,rostlinu ihned zavlažíme.Toto můžeme několikrát opakovat.