Z čeledi punicaceae. Je to velmi stará ovocná rostlina původem z Iránu a z oblastí přední, střední a malé Ásie až po Himaláje. Granátovník se pěstuje více jak 5 000 let. V přírodě dorůstá do výšky až 5m. Granátovník se využívá ne jen pro pěstování plodů. Z listů se dá například připravit chutný čaj. Ze slupek plodů, kořenů a z kůry se získává barvivo. Kůra stromů a slupky plodů jsou bohaté na taniny, které se uplatňují v lékařství. Granátovník poskytuje i velmi kvalitní a tvrdé dřevo , využívané hlavně v řezbářství.
Granátovník pěstujeme v lehké, výživné půdě s neutrální reakcí . Můžeme použít běžný substrát na pokojové květiny vylehčený pískem nebo agroperlitem v poměru 3:1. Pro množení používáme semena z běžně prodávaných plodů v obchodě. Semena vyjmeme z plodů i z obalů.které je obklopují , a necháme ve vodě vykvasit. Poté je propláchneme přes síto pod tekoucí vodou a důkladně zbavíme všech zbytků dužniny. Osušíme a hned vyséváme. Klíčivost semen granátovníku je poměrně dobrá a je závislá i na teplotě. Při vyšší teplotě 25-30°C semena klíčí rychleji.
Rostliny granátovníku přihnojujeme běžnými tekutými hnojivy. Tyto se dají přesněji ředit a nevytváří solnou usazeninu na okraji květináče, jako například tyčinkové hnojivo. Hnojíme od konce února do konce září a to 1x za 14 dní. Od jara do podzimu můžeme granátovník pěstovat na zahradě nebo na balkóně, kde snáší pokles teploty až do 0 °C. Rostlinu zimujeme při omezené zálivce a při teplotě 0-15 °C tak jako každou subtropickou rostlinu.
Granátovník je na zimu opadavý, takže jej můžeme zimovat v místnosti s nedostatkem světla. Granátovník kvete během jarních a letních měsíců a plody dozrávají v podzimních měsících. Nástup do vegetace by měl být od konce února. Pokud rostlinu dáváme na léto ven, dáváme ji nejdříve do polostínu, aby se mladé narašené lístky nespálily. Pak rostlina snese i celodenní sluneční úpal. Granátovník vypěstovaný ze semen za dobrých podmínek začíná plodit asi ve stáří 5-7 let. Vyjímku tvoří zakrslá odrůdaNana, která začíná kvést a plodit již ve 2 letech. Tento druh se často používá k pěstování jako bonsaj.
Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.Souhlasím