POZOR ! V neděli 12.5.2024 OTEVŘENO 10:30 – 12:00, 12:30 – 18:00 hod.

Eukalyptus

Eucalyptus globulus – Blahovičník z čeledi Myrtovitých (Myrtaceae) , patří v Austrálii asi s 600 druhy hospodářsky k hospodářsky nejvýznamnějším dřevinám.

 

Tvrdé dřevo se využívá ve stavebnictví a některé druhy spotřebují ke svému růstu tak velké množství vody , že se jich používalo k vysoušení bažin.Výška Eucalyptu je velice rozdílná , od keřových forem od 2 metrů až po stromy vysoké přes sto metrů.Listy tvarově také velmi rozmanité obsahují vonné silice – terpeny , které mají prokázané léčebné účinky na dýchací cesty.

Pokud chceme Eucalyptus pěstovat umístíme jej v bytě na hodně světlém místě – může být i přímé slunce a dostatečně zaléváme , ale nepřeléváme.Eucalypt nesnáší přísušek nebo přelití.Můžeme zimovat i v chladnější světlé místnosti , při omezené zálivce.Eucalaptus snáší pokles teploty až těsně k 0°C.

 

Pěstujeme v běžném substrátu a pěstujeme běžnými hnojivy na pokojové rostliny během vegetace únor až září.Eucalaptus můžeme upravovat řezem , který dobře snáší.Odřezané výhony však velice špatně zakořeňují.