POZOR ! V neděli 12.5.2024 OTEVŘENO 10:30 – 12:00, 12:30 – 18:00 hod.

Datlovník

Z čeledi arekovité (araceae), pochází z Mezopotámie (dnešního Iráku). U nás běžně prodávané sušené plody mívají semena , ze kterých si můžeme vypěstovat nové rostliny sami.

 

Jak si datlovník vypěstovat v bytě? Semena očistíme a namočíme na několik dní do vody, aby nabobtnaly. Lépe a rychleji pak klíčí. Datlovník rostě v prvních dvou letech dosti pomalu.

 

Jako každá palma vyžaduje maximum světla a dostatečné hnojení.Všechny palmy jsou daleko více náročné na hnojení, než ostatní rostliny. Ke hnojení používáme běžná tekutá hnojiva. Tyto se dají přesněji ředit a nevytváří solnou usazeninu na okraji květináče, jako například tyčinkové hnojivo. Hnojíme od konce února až do konce září a to ve 14-týdenních intervalech .

 

Datlovník je to velice nenáročná rostlina , snášející výborně i suché panelákové byty. Můžeme ji také letnit. To znamená, že ji můžeme nechat na zahradě až do pozdního podzimu, kdy teploty mohou klesnout až k 0°C. U datlovníku se vyskytují samčí a samičí rostliny, které dorůstají do výšky 15m i více. Je to nevýhoda při pěstování v bytech, neboť rostlina během 10-15 let doroste do výšky stropu . Takovou rostlinu musíme přemístit do vyšších prostor .

 

Palmy se nedají snižovat řezem tak jako jiné rostliny, neboť všechny listy prorůstají středem kmene. Stejně jako palma datlovníku se nedá řezem tvarovat i banánovník, který však nepatří mezi palmy, ale mezi byliny. V bytových podmínkách datlovník neplodí.