POZOR ! V neděli 12.5.2024 OTEVŘENO 10:30 – 12:00, 12:30 – 18:00 hod.

Čarověníky

Tyto nenáročné pomalu rostoucí dřeviny,které se díky své velikosti uplatní hlavně v malých zahrádkách ,se v posledních létech stávají stále oblíbenějšími. Díky většinou pomalému a kompaktnímu růstu , někdy jen 1-2cm ročně ,nepotřebují čarověníky žádné zastřihování a tvarování.

 

Čarověníky rostou na stromech,hlavně smrku,jedli,borovici,modřínu,buku…kde vznikají jako pupenové mutace,nebo se jedná o růstovou anomálii,kdy čarověníkové bujení způsobují parazitující organismy. Také se říká,že bájné a záhadné čarověníky vznikají na stromech do kterých uhodil blesk,v některých případech je to pravda.

 

Často na prodejních výstavách slyším od zákazníku,jak se diví,že to stojí tolik peněz ,když to roste samo a nic to nepotřebuje, nebo jak někdo říká ,,Nekupuj to, dám ti kousek větvičky ,strčíš to do země a ono to zakoření.,,,

Říkají to většinou ti co ještě pamatují dobu blahobytu,kdy většinou nebyl problém sehnat toaletní papír,auto,nebo barevnou televizi a na Vánoce dokonce i banány nebo mandarinky, stačilo se jen postavit do fronty.

Pokud tedy nechcete utrácet zbytečně peníze za nákup čarověníku, můžete si je vypěstovat sami.

 

Není to nic složitého ,přirovnal bych to ke sběru hub,na které se také chodí do lesa. Tak jako houby se čarověník musí nejprve v lese najít,neboť bohužel nerostou na každém stromě,ale vyskytují se dost vzácně a aby toho nebylo málo ,tak v některých oblastech rostou více a jinde méně. Je proto třeba chodit po lese a dobře se rozhlížet,k tomuto účelu je dobré se vybavit i dobrým dalekohledem,abychom nějakého krasavce náhodou nepřehlédli. Pokud třeba po 30km procházce lesem nic nenajdete nevěšte hlavu,příště se to třeba povede. Ale ,aby vám to nepřipadalo příliš složité,tak někdy lze čarověník najít nejenom v lese ,ale třeba v parku v okresním městě,nebo třeba na hřbitově. Jakmile konečně nějaký čarověník najdete,tak odeberte pár roubu ,jelikož čarověníky dost špatně chytají tak aspoň 30, aby jste měli jistotu,že vám alespoň 1 rostlinka poroste. Čarověníky lze najít na stromě ve výšce 2m,ale bohužel většinou se vyskytují na velkých stromech ,někdy až úplně na jejich vrcholcích,nebo na větvi daleko od kmene.

 

Rouby se odebírají většinou v únoru ,což má výhodu v tom,že v této době mají medvědi,kteří by vás mohli při sběru čarověníku rozptylovat ,zimní spánek. Nevýhodou je to,že na mokrý,namrzlý nebo sněhem pokrytý strom se trochu hůř leze. V dnešní době však není problém si za pár korun pořídit vybavení k lezení na stromy .

 

Před sběrem není také na závadu uzavřít nějaké úrazové pojištění,a nechodit na rouby sami ,ale vzít sebou někoho ,kdo alespoň trochu zvládá první pomoc .Pokud je však čarověník výše jak 20m tak toto nebudete potřebovat.

 

Když doneseme rouby čarověníku domů,kde máte na množení jehličnanů postavený skleník a v něm dvouleté podnože,které jsou díky tomu,že se ve skleníku topí ,v míze, tak můžeme čarověníky ihned naroubovat a pak stačí jen tyto výjimečné rostliny 2 roky pěstovat v květináči ,aby dorostly do velikosti v jaké se většinou prodávají a můžeme je vysadit na zahradu a obdivovat jejich krásu.

Na Hukvaldech bylo nalezeno také několik čarověníků,většinou na modřínech.