POZOR ! V neděli 12.5.2024 OTEVŘENO 10:30 – 12:00, 12:30 – 18:00 hod.

Banánovník

Banánovník je prastarou kulturní bylinou tropického pásma, kde zaujímá význačné místo jako ovocná a zeleninová rostlina pocházející z jihovýchodní Asie.

 

Banánovník se velice dobře hodí pro pěstování v bytech, kde je nejen ozdobou. Rostlinu umístíme nejlépe u jižního okna, aby měla dostatek světla a tepla. Pěstovat jej můžeme i na východní čí západní straně , plodnost se však dostaví později. Banánovník pěstujeme v lehké vzdušné půdě s dostatkem humusu ( směs rašeliny, kompostu a písku ). také plodí V bytě pěstujeme zakrslé odrůdy dorůstající do 2 m výšky.

 

Pro starší rostlinu volíme pokud možno co největší nádobu. Velikost nádoby do značné míry ovlivňuje spolu s dostatkem světla a tepla počet plodů a jejich velikost. Definitivní nádoba by měla mít obsah alespoň 40 litrů. Pokud dáme rostlinu do nádoby o obsahu 100 litrů nebo více dočkáme se mnohem větší úrody, ale musíme počítat s tím, že rostlina nám zabere mnohem větší prostor.

V letních měsících rostlinu často zaléváme, ale nepřeléváme, 1x za 14 dnů přihnojujeme běžnými hnojivy .V zimě zálivku omezíme, nehnojíme.

 

Teplota by neměla dlouhodobě klesnout pod 17°C. Nejčastější chybou při pěstování je přelití rostliny, kdy dojde k uhnití kořenů. Rostlina, která naší přílišnou péči přišla o všechny kořeny se dá zachránit tak, že jí hned přesadíme a nezaléváme jen rosíme na list. Zalévat začneme, až rostlina začne opět růst.

 

Banánovník ještě před kvetením vytvoří odnože, které můžeme od mateřské rostliny odříznout, pokud mají alespoň 5 listů. Odnože v této době mají již vlastní kořeny, toto však děláme v jarních a letních měsících, kdy je rostlina nejvíce v růstu. Řeznou ránu na odnoži i mateřské rostlině je dobré zasypat dřevěným uhlím. Odnož zasadíme do květináče o průměru 12 až 16 cm a ze začátku moc nezaléváme, jen rosíme.

 

Rostlina v bytě plodí ve stáří 24 – 36 měsíců, ve špatných podmínkách i později. Květenství podobně jako listy prorůstá středem pseudokmene, poslední 2 listy před kvetením bývají menší. Květenství, které není třeba nijak opylovat se vyklopí směrem k oknu. V tuto dobu nesmíme s rostlinou otáčet. Od kvetení do dozrání plodu, které dozrávají postupně, potřebuje banánovník 90 – 120 dnů. Po dozrání plodů již rostlina na stejném kmeni neplodí, musíme jí uříznout a nechat růst jednu s odnoží.

 

Je nutno vyčerpanou zeminu nahradit novou. Ze škůdců se objevuje pouze sviluška.