POZOR ! V neděli 12.5.2024 OTEVŘENO 10:30 – 12:00, 12:30 – 18:00 hod.

Babaco

Papája (Carica papaya) jejíž plody se u nás běžně prodávají v supermarketech bohužel nepatří zrovna k těm rostlinám , které jdou dobře pěstovat v bytě nebo v tropickém skleníku.Je to způsobeno jejími vysokými nároky na světlo a teplotu,takže pokud nebydlíme poblíž rovníku tak při pěstování v bytě papája trpí hlavně v zimních měsících nedostatkem světla. Ve skleníku je sice světla o něco více ale vytápět skleník na minimálně 18°C je při současných cenách energie trochu nákladné.

 

Naštěstí však v čeledi caricaceae – papájovité , existuje 1 výjimka , je to Babaco carica pentagona pocházející z Andských oblastí jižní Ameriky , kde v Ekvádoru roste až do nadmořské výšky 3000m .Tato velice odolná a nenáročná rostlina velice rychle roste ,brzy a bohatě plodí ,je odolná na nízké teploty ,má chutné plody .Ale abych ji nepřechválil má i své mínusy oproti papáje se plody nedají dlouho skladovat ,takže se na našem trhu oběvují jen vyjímečně a plody jsou většinou bezsemenné,což pro konzumací plodu je spíše přínos , avšak kvůli množení babaca by přítomnost velkého množství semen , které poměrně dobře klíčí tak jako u papáje , nebylo na závadu.Babaco se tedy množí řízkováním mladými vrcholovými řízky , které získáme při pravidelném tvarování rostliny.Při opýlení babaca jiným druhem papáje se údajně vytvoří semena ,toto však nemám v praxi ověřeno.

 

Na Hukvaldech pěstujeme Babaco od roku 2006 .Nevadí mu ani vyšší nadmořská výška,během letnění (350 m./n.m. )Babaco pěstuji v dostatečně velké nádobě .Pro dospělou rostlinu je idealní nádoba o obsahu 30- 40 l .Tuto velikost nemusíme například při pěstování v bytě , kde nemáme k dispozici dostatek místa bezpodmínečně dodržet ,avšak plodnost bude v takovémto případě menší. Babaco pěstuji v lehkém substrátu ,který upravuji přidáním písku .

 

Babaco v dobrých podmínkách roste velice rychle a v nádobě naroste i více jak 1m za rok.Rostlinu však vždy při dosažení výšky asi 150 cm seříznu na 100 cm což podpoří rozvětvení rostliny a vyšší plodnost.Ideální je babaco pěstovat alespoň na 3 výhony.Babaco začíná plodit již 2 rokem a pokud mu zajistíme dobré podmínky pak je plodnost opravdu vysoká.

 

Od jara do podzimu je možno pěstovat babaco venku na zahradě , kde snáší i plné slunce a krátkodobě pokles teploty až na 5°C . Rostlina by však neměla být v době nizkých teplot přemokřená.Babaco koření poměrně mělce , takže je dobré každoročně opatrně obměňovat vrchní vrstvu půdy tak , aby se zbytečně nepoškodily kořeny.

 

Hnojíme během vegetace od konce února do konce září běžným kombinovaným hnojivem ,možno použít i vykvašený kravinec ředěný před zálivkou v poměru 1 : 10.

 

Zálivku je potřeba přizpůsobit potřebám rostlin ,takže pokud jsou teploty v letních měsících vysoké ,je potřeba dostatečně zalévat .Pozor však na přelití, pokud bude babaco stát několik dnů ve vodě , i když bude poměrně teplo , může dojít k napadení kořenu houbami a k úhynu rostliny.Pokud babaco zimuji při nízkých teplotách kolem 10°C , tak zalévám raději častěji a v malých dávkách a mezi zálivkama nechám rostlinu krátce přeschnout.

 

Babaco kvete většinou již od února až do podzimu, květy jsou samosprašné a plody ,v našem skleníku v Hukvaldech ,dozrávají během dubna a května a jsou velikosti asi 25cm x 8 cm .Plody mají ve zralosti žlutou barvu a přezrálé samy opadávají.Idealní doba sklizně je v době kdy má plod babaca jasně žlutou barvu a začíná měknou.Při dozrávání plody příjemně voní.

 

Babaco zimuji ve skleníku při teplotě kolem 10°C ,nebo v bytě u okna .Babaco nemá příliš velké nároky na světlo,avšak při zimování v bytě ,kde je světla v zimních měsících velice málo by bylo idealní babaco umístit u jižního nebo alespoň západního nebo východního okna.

 

Škůdce jsem zatím na babacu žádné nezpozoroval ,pozor však na již zmíněné houbové choroby,které se vyskytují při přemokření rosttliny při nižších teplotách.

 

Tato nenáročná atraktivní rostlina ,která se u nás již několik let pěstuje, ale není prozatím tak známá jako papája , by si zasloužila většího rozšíření.