Asimina triloba,Paw-Paw,Muďoul dvoulaločný,Banán severu …

Asimina,je jediný rod z čeledi Anonaceae ,který snáší mráz.Všechny ostatní rody pocházejí z tropických oblastí.Z čeledi Anonaceae je ve světě nejznámější rod Anona,hlavně plody – Anona cherimoya,squamosa ,muricata,reticulata .Plody Anony cherimoly se prodávají i u nás ,většinou od listopadu do ledna.

Asimina triloba pochází z východní oblasti USA ,kde roste planě v lesích,až do výšky 3 – 8 m.Plody Asiminy se využívaly už v před kolumbijské době.Asimina se kvůli chutným plodům rozšířila i do jiných části světa,takže se s ní můžeme potkat v Austrálii,v Japonsku,v Číně, v Jižní Americe- v Chille,Equadoru,Brazílii,Bolívií,Panamě ,Peru – v oblastech ,kde se pěstují jabloně nebo vinná réva.V Evropě se začala pěstovat na plantážích hlavně v Itálii.
Asimina se pěstuje v mnoha odrůdách.V naších podmínkách se pěstují většinou odrůdy – Mango ,Sunflower,Taylor,Wilson,Wells,Overleese,Convis,Luigi,Prima 1216.
Tuto atraktivní rostlinu pěstuji na Severo-západním svahu v nadmořské výšce 350m.Při výsadbě je důležité vykopat dostatečně hlubokou jámu,nebo’t Asimina triloba má kuželovitý kořen,který roste do hloubky .Vysazovat je ideální na jaře,nebo na podzim,kdy není rostlina olistěná.Je třeba si dávat pozor,abychom nepoškodili kořeny,rostlina je na to citlivá.Vysazoval jsem i olistěné rostliny,ale dával jsem pozor,abych se při výsadbě ,nepoškodil kořenový bal.Rostliny je ideální vysazovat na vzdálenost 3-5m.Při větších vzdálenostech mohou nastat problémy s opylováním,neboť Asimina triloba,bývá až na malé vyjímky,cizosprašná .Z tohoto důvodu je nutno vysazovat minimálně 2 nepříbuzné rostliny.

Asimina je velice nenáročná a přizpůsobivá rostlina ,která ve své domovině roste v lehké a vlhké zemině.Pokud máme na zahradě hodně těžkou půdu,například jílovitou,je dobré jí vylepšit například rašelinou s kompostem nebo zahradnickým substrátem.V době velkého sucha,je dobré rostliny zavlažovat .Rostlina má velké listy,takže odpařuje velké množství vody.Asimina triloba snáší slunné i polo-slunnéstanoviště.Mrazuvzdornost Asiminy triloby je velice dobrá,rostliny jsem chránil pouze první zimu chvojím.V dalším zimním období jsem je nezakrýval vůbec.
Asimina triloba,hlavně z počátku,velice pomalu roste,a i když je roubovaná, dostává se do plodnosti přibližně mezi 5. a 7. rokem .Při výsadbě rostliny ,která je olistěná a u které nevíme,jestli je zvyklá na plné slunce, je dobré jí na 2-3 týdny přistínit,například bílou netkanou textilií,aby se listy na přímém slunci nespálily.Asiminy mají v našich podmínkách poměrně malé přírůstky a koruna roste kompaktní,takže řez,alespoň v prvních letech po výsadbě,nemusíme provádět.
Asimina triloba kvete ,v našich podmínkách,přibližně od půlky dubna do konce května .Květy,které jsou oboupohlavní ,rozkvétají ještě před vyrašením listů a jsou opylovány větrem a pyl přenáší i mouchy nebo mravenci.Včely je neopylují,neboť květy páchnou.
Plody odrůdy Luigy ,kterou pěstuji ,dozrávají,v našich podmínkách na Hukvaldech,začátkem října .
Plody rostou ve shlucích 2-5 plodů,mají válcovitý tvar,obsahují černá hladká semena,podobně jako Anona cherimoya .Dužina plodů je bílé až bílo-žluté barvy ,konzistenci podobná banánu ,výborné chuti,která je velice podobná chuti Anona cherimoa,avšak chuťově výraznější.Plody obsahují velké množství vitamínu ,vápníku a železa .Plody se dají skladovat,tak jako plody většiny Annon jen asi týden.
Tato nenáročná,v našich klimatických podmínkách plně mrazuvzdorná,exotická rostlina ,která plodí ovoce tropické chuti,by si určitě zasloužila většího rozšíření.Jedinou nevýhodou je pomalý růst ,hlavně v prvních letech po výsadbě.V našich podmínkách není napadána žádnými chorobami.Ze škůdců jsem pozoroval jen slimáky na mladých rostlinách

Aktuální informace