Ananas

z čeledi bromeliovitých ( bromeliaceae). Pochází z Brazílie. Šlechtěné odrůdy ananasovníku netvoří semena a nebo jen velmi vzácně (1 semeno asi na 10 000 plodů). Chceme-li si ananasovník vypěstovat sami doma, můžeme ho množit také listovou růžicí na horní části plodenství. Řeznou rámu listové růžice ihned zasypeme dřevěným nebo živočišným uhlím a necháme asi 5 dní zaschnout na teplém suchém místě. Pokud tak neučiníme, riskujeme zahnívání růžice. Po zaschnutí sadíme do propustného substrátu s pískem v poměru 1:1. Pozor na přelévání , rostlina by mohla zahnívat. Ananas pěstujeme v kyselé půdě. Velikost květináče pro dospělou rostlinu je 20-25 cm. Ananas , jako jediná rostlina z čeledi bromeliovitých ( kam patří např. tillandsie a bromelie) neroste na stromě, ale koření v půdě.

Ananasovnik

Protože však kořenový systém není dostatečně rozvinut, ve veliké nádobě by jsme rostlinu přemokřovali a došlo by k jejímu uhynutí. U menšího květináče toto nehrozí. Ananas vyžaduje co nejvíce světla a tepla. Ideální pro pěstování je jižní okno. Rostlině nevadí ani polední úpal, roste ještě i kolem 40C, kdy už většina tropických rostlin zpomaluje nebo zastavuje růst. Ananasu nevadí ani suchý a teplý vzduch v blízkosti ústředního topení. Zaléváme vždy až po krátkém vyschnutí substrátu. Během vegetace, kdy má rostlina vyšší teploty nad 25C, zaléváme a hnojíme i do listové růžice. K hnojení používáme tekutá hnojiva.Tyto se dají přesněji ředit a nevytváří solnou usazeninu na okraji květináče, jako například tyčinkové hnojivo.

 

Hnojíme od března do konce září a to 1x za 2týdny. Ananas má jednu velikou výhodu, že se dá ke kvetení donutit uměle. Toto se běžně využívá na ananasových plantážích, které se už v dnešní době většinou sklízí kombajnem. Zajistí se tím stejnoměrná doba dozrávání plodů pro sklizeň. Pokud máme dostatečně velikou rostlinu, můžeme se o umělé donucení ke kvetení pokusit pomocí nejběžnějšího typu prodávaného práškového stimulátoru AS 1, který obsahuje kyselinu naftyloctovou , používanou i na plantážích. Stimulátor, smíchaný s vodou v poměru 1:1 , nalijeme do listové růžice. Podmínkou kvetení je kromě stimulátoru ještě vyšší teplota 25 – 30°C. Ke kvetení se dá ananas přinutit i přisušením. Pokud máme skleník nebo fóliovník, můžeme ho v jarních a letních měsících využít. Při teplotách kolem 30°C ananas kvete ochotněji. Pokud chceme vypěstovat plodenství o váze 1kg a více, musíme mít rostlinu o průměru listové růžice alespoň 80 cm. Plodenství vypěstované v bytě jsou daleko chutnější než kupované, neboť dozrávají přímo na rostlině .

 

Takové plodenství má krásně žlutou barvu a v době dozrávání nádherně provoní prostor, kde se rostlina pěstuje. Velkou výhodou ananasu je, že není napadám žádnými škůdci. I proto je jeho pěstování v bytech tak oblíbené a rozšířené.

Aktuální informace