O nás

Firma Tropic se nachází v Moravskoslezském kraji, na Severní Moravě v podhůří Beskyd, na Hukvaldech, v rodišti Leoše Janáčka, pod hradem Hukvaldy na severozápadním svahu, v nadmořské výšce 350 m.Hukvaldy naleznete na hlavním tahu od Brna, Olomouce, Nového Jičína, z Příboru na Frýdek-Místek.

Firmu Tropic najdete, když se vydáte od oborní brány, 350 m vlevo, nejstarší částí Hukvald, kolem oborní zdi. V této oblasti si můžete prohlédnout také domky ze 17.století, některé z nich sloužily jako obydlí drábů a zachovaly se v původní podobě.

Začátky firmy TROPIC Hukvaldy se datují od roku 1984, kdy byl postaven náš první skleník na tropické rostliny o velikosti 3 x 5 m a začalo se s pěstováním květin,tropických a subtropickýchužitkových rostlin například citrusů,ananasovník, bananovík,avokádo, olivovník, fíkovník, kávovník, pepino, rajčenka, narančila,granátovník, stévia, skořicovník,vavřín, psidium, zázvor, mangovník, papája, kiwi, tomel a další..V této době se jednalo pouze o koníček , který se postupně rozrůstal až se zněj stala obživa.

Pak postupně přibývaly další rostliny – bytové a venkovní bonsaje, masožravé rostliny,orchideje, kaktusy, sukulenty, tillandsie, bytové rostliny, venkovní okrasné listnaté a jehličnaté dřeviny, vodní a bahenní rostliny, bambusy, kaštanovník jedlý a další. V roce 1988 se postavil další skleník s půdních prostor domu z poloviny 16.století. Má rozměry 13 x 7 m a je rozdělen na 2 části ,na tropické a subtropické rostliny. Pro nedostatek místa pro další tropické a subtropické rostliny jsme v roce 1993 postavili v našem zahradnictví TROPIC HUKVALDY další skleník s polykarbonátu o rozměrech 4 ,5 x 8m. Je rovněž rozdělen na část pro subtropické a pro tropické rostliny. V roce 1994 se postavila tranšej o rozměrech 4 x 2,5 m určena pro subtropické rostliny.
V roce 1998 byla založena také naše sbírka exotic kých motýlů a brouků a začalo se rovněž i s chovem sklípkanů.Později se sbírka rozšířila také o sbírku krabů a mušlí.

Další rozšíření firmy Tropic proběhlo v roce 2000 založením japonské zahrady (asijské zahrady) na ploše 360 m. Se zbytky oborní zdi,patřící k hradu , z roku 1720. V této zahradě tímto vzniklo i malé arboretum kde se pěstují bonsaje, bambusy, schizandra (Klanopraška čínská), Pajehličník, Kiwi (Actinidia arguta, Actinidia colomicta), Araucaria araucana , Ginkgo biloba (Jinan dvoulaločný), Japonské javory, Taxodium, Moruše, Rododendrony, Azalky, Sakury, okrasné trávy, Korejská jedle, vodní a bahenní rostliny, lekníny, Asimina triloba (Paw – paw), Muchovník (Amelanchier) …

V roce 1993 jsme získali 1.cenu z výstavy Zahrada Čech, za expozici netradičního ovoce.

V roce 1994 jsme začali pořádat výstavy v Ostravě a od roku 1997 také v sídle firmy Tropic . V roce 1999 jsme pořádali výstavu bonsají na hradě Hukvaldy. Firmu TROPIC Hukvaldy možná znáte i z různých článků v časopisech například Zahrádkář, Rádce, Praktická žena, Receptář, Fauna a další.

 

V roce 2007 jsme náš nejstarší tropický skleník obohatili o umělou skálu, do které jsou přímo zabudovaná terária.
V roce 2010 jsme se začali zabývat i pěstováním čarověníků, které najdete nejenom v naší asijské zahradě, ale i na skalce, která je osazená jen čarověníky a zakrslými jehličnany.
V roce 2013 jsme umělou skálu rozšířili na celou plochu našeho nejstaršího tropického skleníku.Tato skála, jejíž součásti je i jezírko a 2m vysoký vodopád, pokračuje i do dalšího skleníku.

 

V sobotu 7.3.2015 jsme otevřeli další novou prodejní expozici drahých kamenů, minerálů a zkamenělin. Minerály máme i na prodej.Největší prodejní exponát váží 70kg a měří 1m. Ceny jsou již od 10Kč.

Dne 6.8.2015 jsme otevřeli další expozici a to živých exotic kých tropických motýlů. V tento den, se na Hukvaldech vylíhl první tropický motýl rodu Siproeta .Chovem exotických motýlů se v ČR zabývají sezónně pouze asi 3 botanické zahrady a 2 soukromé expozice. Expozice bude sezonní.

 

15.9.2015 jsme instalovali v našem největším skleníku novou 2m dlouhou fontánu, která napodobuje horský potok.

V roce 2016 jsme v japonské zahradě vybudovali nové jezírko, s lekníny, kde chováme karasi.

V roce 2018 jsme postavili novou voliéru pro okrasné holuby a bažanty. A postavili ve skleníku i novou voliéru pro naše mluvící papoušky a mluvíci Loskutáky.

V roce 2019 jsme rozšířili sbírku kaktusů a zřídili dvě expozice v našem nejstarším skleníku a v hlavním skleníku, kde jsou kaktusy pěstovány volně v půdě.

V roce 2020 jsme vybudovali nové chodníky přes zahradu a kamennou dlažbu na vstupní ploše do expozice. V hlavním skleníku jsme doplnili 6 dalších fontán.

V roce 2022 jsme expozici přírodnin obohatili o sbírku meteoritů .

V roce 2023 jsme expozici přírodnin rozšířili o nové sbírkové kusy zkamenělin Mamuta jižního, Mamuta stepní, Trilolobity, obří dinosauří kost, zuby dinosaurů, zkamenělou rybu. Čelisti Žraloka mako, Žraloka šedého, Žraloka rezavého, Žraloka tygřího, Žraloka bělavého. Také o lebku Krokodýla siamského. Také v expozici máme novou ametystovou geodu o váze 285 kg.

Značně jsme rozšířili sbírku kaktusů, kde jsou i sbírkové kusy staré kolem 70 let.

V roce 2024 jsem sbírku přírodnin rozšířili o lebku Plesiosaura.

 

 

 

 

Tip na výlet Hukvaldy .

 

Pokud nevíte kam na výlet s dětmi, můžete se vydat na Hukvaldy, kde můžete navštívit různé turistické zajímavosti, které vám v krátkosti představíme.

 

Hukvaldy hrad

 

Nejznámější atrakcí je zřícenina hradu, která je jedna z největších na Moravě.Hrad Hukvaldy, který se tyčí na kopci Hradní vrch, 150 m nad obcí Hukvaldy, byl založen v polovině 13.století.Nejzachovalejší částí hradu, který měří po obvodu 800m, je hradní kaple svatého Ondřeje a nejzáhadnějším místem je hradní studna.K hradu se váže několik pověstí.O zbojníku Ondrášovi, o zazděném preclíkáři, o jasanu , o zlatých hodinkách v hradní studni…..

 

Leoš Janáček

 

Hukvaldy jsou také známy, jako rodiště známého hudebního skladatele Leoše Janáčka, který se zde nejen narodil, ale zde i bydlel v domku, ve kterém je dnes jeho památník.

 

Obora

Dále jsou Hukvaldy známé oborou, kde jsou chováni daňci a mufloni.Obora  se nachází pod hradem, takže pokud se vydáte na hrad, uděláte si procházku touto oborou.Obora je nejkrásnější v květnu, kdy kvetou kaštany.Obora je přístupná celoročně a neplatí se zde žádné vstupné.

 

Liška Bystrouška 

V  oboře můžete také dětem ukázat oblíbenou Lišku Bystroušku, která byla  v roce 2015 odcizena.Na Velikonoce 2016, se však Liška Bystrouška opět vrátí v původní podobě.O Lišce Bystroušce  se říká že může splnit jakékoliv přání.

 

Zámek

Zámek, který se nachází v centru, naproti kostela sv.Maxmiliána, není sice v současné době přístupný, můžete však navštívit zámecký park, který byl zbudován v anglickém stylu. Tento park je volně přístupný.

 

Mlýn 

Na Hukvaldech se nachází známý větrný mlýn, který však není přístupný a v místní části Dolní Sklenov, najdete také zachovalý vodní mlýn, který není tak známý jako je mlýn v nedalekých Kozlovicích, je však velmi zachovalý a stojí za návštěvu.

Zajímají vás tyto turistické cíle na Hukvaldech? Podrobný popis kde se nacházejí najdete na www.vylet-hukvaldy.cz .Kde si můžete prohlédnout letecké fotografie Hukvald, fotografie z televizního vysílače, nebo nahlédnout do záhadné hradní studny.